Portál magazínu Transport a Logistika zameraný na motorizmus, dopravu a logistiku

09. 02. 2018

Gerard de Rooy si užíval Dakar „ako za starých čias”

Team de Rooy vyslal prvý truck na pneumatikách Goodyear späť na Africa Eco Race.

Pre Gerarda de Rooya a jeho Iveco na pneumatikách Goodyear to bol okamih plný nostalgie, keď v triede nákladných vozidiel T4 došiel ako prvý do cieľa tohtoročných pretekov Africa Eco Race pod vlajkou holandského tímu Petronas Team de Rooy. Po absolvovaní 6 tisíc kilometrov v jednom z najťažších terénov na zemskom povrchu nemohol Holanďan Gerard a jeho posádka - Poliak Rodewald a Španiel Moi Torrellardona - odolať, aby z posledných zostávajúcich 20 kilometrov neurobili rýchlostné preteky do cieľa. Výsledkom bolo, že všetkých zostávajúcich desať truckov z pôvodných štrnástich, ktoré sa do pretekov zaregistrovali, vyrazilo k záverečnému šprintu k finálovej páske na pláži Lac Rose neďaleko senegalského hlavného mesta Dakaru.

Petronas Team De Rooy si na preteky pre svoje Iveco 4x4 vybral štandardné nákladné pneumatiky Goodyear 375/90R22.5 ORD, rovnaké ako vlani na Dakare v Južnej Amerike, kde sa umiestnil na stupňoch víťazov. Goodyear aj tím De Rooy majú za sebou dlhoročné a úspešné partnerstvo, pri ktorom spoločne intenzívne pracujú na tom, aby pre kamióny zaistil najlepšiu možnú kombináciu pneumatík a nastavenia.

Gerard a pred ním aj jeho otec Ján sú legendami tohto typu pretekov a vyrastali na 'Dakare', ktorý sa v súčasnosti odohráva v Južnej Amerike. Je to už 11 rokov, čo bol Gerard naposledy v Mauretánii a Senegale, a na základe vtedajšej skúsenosti zhodnotil tohtoročnú Africa Eco Race, desiate také preteky, ako "Dakar ako za starých čias". "Boli to pre mňa skvelé preteky a príroda bola rovnako krásna, ako keď som tu bol naposledy. Užíval som si ako úžasné špeciálne etapy, tak ich obtiažnosť, a pneumatiky ma na nich nikdy nenechali v štichu. Zase sme sa kráľovsky pobavili. Spätne tak preteky hodnotím s obrovským uspokojením.“ Gerard de Rooy sa bohužiaľ nemohol stať celkovým víťazom Africa Eco Race, pretože osobné vozidlá a štvorkolky sú klasifikované osobitne, ale bol šťastný, že zvíťazil aspoň v kategórii truckov.

O pretekoch
Usporiadatelia Africa Eco Race sa snažia minimalizovať vplyv pretekov na životné prostredie tým, že motivujú účastníkov k tomu, aby používali stroje, ktoré znižujú objem emisií. Počas pretekov tiež využívajú lokálnu podporu a materiály.

Do tohto ročníka vyrazilo 31. decembra 2017 z Monaka viac ako sto tímov cez francúzske Sète a marocký Nador, kde 2. januára začali samotné preteky. Osobné vozidlá, štvorkolky, bicykle a nákladné automobily nakoniec dorazili 6. januára po ceste cez hory a púšť do Dakhla. Z nej viedla trasa vnútrozemím, vrátane dvoch kruhových etáp, kde na pretekárov čakali najťažšie skúšky. Konečne potom 14. januára dorazili po prekonaní celkom 6 tisíc kilometrov do cieľa v senegalskom Dakare.