Portál magazínu Transport a Logistika zameraný na motorizmus, dopravu a logistiku

29. 11. 2011

Shell a Qatar Petroleum spustili projekt Pearl GTL

Najväčší závod na výrobu GTL palív na svete je už v prevádzke.

Spoločnosti Shell a Qatar Petroleum uviedli minulý týždeň do prevádzky projekt Pearl GTL, ktorý je najväčšou rafinériou na výrobu syntetických produktov na báze zemného plynu (Gas to Liquids) na svete a zároveň najväčším energetickým projektom v Katare. Inaugurácia závodu sa uskutočnila za účasti jeho výsosti katarského šejka Hamada bin Khalifa Al-Thani a anglického princa Andrewa, vojvodu z Yorku. Rafinácia zemného plynu, ktorý pochádza zo zásob v severnom ťažobnom poli v Katare, prebieha pomocou inovatívnych technológií, výsledkom čoho sú vysoko kvalitné motorové palivá a prémiové produkty predávané po celom svete.Projekt Pearl GTL je výsledkom spolupráce spoločností Qatar Petroleum a Shell, ktorá využíva rozsiahly potenciál Kataru v ťažbe zemného plynu. „Uvedenie rafinérie do prevádzky po piatich rokoch stavebných prác je pre spoločnosť Shell historickým míľnikom a zároveň oslavou výnimočného partnerstva so spoločnosťou Qatar Petroleum. Shell investoval do rozvoja technológie GTL, ktorá umožňuje premenu zemného plynu na kvalitné motorové palivá, 35 rokov výskumu a vývoja,“ povedal v tejto súvislosti CEO spoločnosti Shell Peter Voser. 

Situovaný v priemyselnom parku Ras Laffan, ktorý sa nachádza len 80 km severne od mesta Doha, je projekt Pearl GTL plne integrovaný a prepojený so zvyškom sveta. Pri plnom využití kapacity v budúcnosti bude denná produkcia rafinérie 140 000 barelov vysoko kvalitných GTL produktov (plynového oleja, petroleja, nafty, parafínov a mazacích základových olejov) denne, čo je odpoveďou na neustále rastúci globálny dopyt po vysoko kvalitných uhľovodíkových palivách. Rafinéria tiež plánuje vyrábať 120 000 barelov kvapalín zo zemného plynu a etán.Hlavnú časť výstavby rafinérie ukončili na konci roka 2010 a po nej nasledovali ďalšie dve fázy rozvoja závodu. Prvá fáza bola ukončená v júni 2011 prvou komerčnou dodávkou plynového oleja. V novembri 2011 sa spustila druhá fáza výstavby, ktorá umožnila prepravu nespracovaného plynu z pobrežných vrtov. Rafinéria sa tak stala producentom syntetického motorového paliva na báze zemného plynu, ktoré spĺňa všetky štandardy kvality a je vhodné na bezprostredné použitie, ako aj výrobu kondenzátov, skvapalneného zemného plynu a síry.

Projekt počas výstavby prekonal niekoľko priemyselných rekordov v otázkach bezpečnosti pri práci. Výstavba celého projektu trvala spolu 500 miliónov hodín a podieľalo sa na nej 52 000 konštruktérov zo 60 krajín. Royal Dutch Shell plc

Spoločnosť Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglicku a vo Walese. Centrálu má v Haagu a jej akcie sú kótované na burzách v Londýne, Amsterdame a New Yorku. Spoločnosť Shell pôsobí vo vyše 110 krajinách sveta v oblasti prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu, výroby a marketingu kvapalného zemného plynu a skvapalňovania zemného plynu, ďalej v oblasti výroby, marketingu a prepravy ropných produktov a chemikálií a v oblasti projektov, ktoré sa zaoberajú obnoviteľnými zdrojmi energie.
 

transport.sk, SITA

Diskusia k článku

  • Zatiaľ neboli vložené žiadne komentáre Zatiaľ neboli vložené žiadne komentáre