Štýlovka: Hyundai i30 Fastback

Pozriete sa na neho, a na chvíľu zaváhate. Naozaj je odvodený od modelu i30? Nie že by ten vyzeral zle, no i30 Fastback je neuveriteľne štýlová záležitosť. Svojim dizajnom upúta od prvého momentu, a tam to rozhodne nekončí.

Fastback je dlhší a nižší ako jeho starší brat, čo v jeho exteriéri zanecháva výraznú stopu. Zvonku pôsobí veľmi športovo a atleticky, no nedopláca na to jeho vnútorný priestor. Zadné sedadlá poskytujú o niečo menej priestoru na hlavu (daň za športový vzhľad), ale dá sa to prežiť. A dostatok miesta nájdu aj vaše nohy. Nárast dĺžky sa okrem pútavejšieho športového výzoru odrazil aj v batožinovom priestore. Fastback ponúka v kufri 450 l, čo je o 55 litrov viac ako u i30.

Interiér na úrovni
Vpredu je to výborné. Interiér je typický značke Hyundai, vo svojej triede sa podľa nášho názoru radí k najlepším, aké nájdete. Kombináciou funkčnosti a príjemného dizajnu vás osloví ovládanie na volante, praktický displej palubného počítača medzi dvoma budíkmi aj obrazovka infotainmentu v strede.

Tá veľmi efektívne kombinuje dotykové ovládanie s ovládaním pomocou tlačidiel. Rovnako pozitívne sme to vnímali aj pri teste modelu Kona minulý mesiac. Palubná doska sa vyznačuje kvalitným spracovaním a pôsobí príjemne. Odkladacie priestory sú viac ako dostatočné a dajú sa zatvárať. Vo dverách uložíte aj veľkú fľašu. Veľmi praktická je bezdrôtová nabíjačka pod stredovým displejom, do ktorej sa zmestí akýkoľvek smartfón. Celkový dojem z interiéru je skvelý.

Excelentná súhra
Sedemstupňová automatická dvojspojková prevodovka DCT je vynikajúca. Opäť sa letmo musíme vrátiť k modelu Kona, pretože tak ako nás oslovila tam, nás oslovila opäť v i30 Fastback. Radí skvele, reaguje rýchlo a svojou prácou vám poskytuje nielen výborný prenos hnacej sily z motora na kolesá, ale celkový vynikajúci dojem z jazdy. Funkcia Drive Mode vám umožní zvoliť si jeden z troch jazdných režimov, ale k tomu sa dostaneme.

Keď už spomíname motor, i30 Fastback je v ponuke s dvoma výkonovými benzínovými verziami a jednou dieselovou. Z benzínov máte na výber 1,0 alebo 1,4-litrový motor T-GDi s výkonom 120 resp. 140 k. Dieselový motor CRDi ponúka výkon 136 k.

My sme mali k dispozícii silnejšiu benzínovú verziu 1,4 T-GDi. Ak vás objem motora 1 353 cm3 odrádza, dajte mu šancu, kým ho definitívne odsúdite. Pre tento model je výbornou voľbou. Jeho správanie môžete prispôsobovať pomocou troch spomínaných jazdných režimov (Standard, Eco a Sport), medzi ktorými je cítiť rozdiely, ale nie je to až také markantné. My sme prevažnú časť testu jazdili v štandardnom režime. Jazdilo sa nám s ním výborne, každú jazdnú situáciu zvládol podľa našich predstáv, bol agilný na diaľnici, ostrý v rozbehoch v meste aj pri predbiehaní a držal si dobrú primeranú spotrebu. Na konci testu a nájazde niečo cez 550 km ukázal palubný počítač hodnotu 6,6 l/100 km.

Podvozok i30 Fastback je výborne vyladený. Bez problémov zvláda aj typické slovenské cesty plné nerovností a výtlkov, a to s obutím na 18-palcových diskoch z ľahkých zliatin. Nebúcha, netrasie, len v tichosti plní svoju úlohu a poskytuje vám zážitok z komfortnej jazdy.

Oslovil nás
Testovaný i30 Fastback bol doslova naložený výbavou, našli sme v ňom asi všetko na čo sme si len spomenuli. O to viac nás preto potešil pohľad na jeho cenu: 22 340 eur je za takýto vysoký komfort, vynikajúce jazdné vlastnosti a bohatú výbavu viac ako rozumné číslo. i30 Fastback v nás oslovil zanechal v nás veľmi silný pozitívny dojem.

Vozidlo

Hyundai i30 Fastback

Motor

1,4 T-GDi

Prevodovka

7-st. dvojspojková automatická

Zdvihový objem valcov

1 353 cm3

Max. výkon

103 kW (140 k) pri 6 000 min-1

Max. krútiaci moment

242 Nm pri1 500 – 3 200 min-1

Max. rýchlosť

203 km/h

Spotreba udávaná výrobcom

5,4 l/100 km

Spotreba v teste

6,6 l/100 km

Rozmery (d x š x v)

4 455 x 1 795 x 1 425 mm

Objem batožinového priestoru

450 l

Rázvor

2 650 mm

Pohotovostná hmotnosť

1 287 kg

Celková hmotnosť

1 860 kg

Základná cena modelu

od 15 890

Cena testovaného modelu

22 340 eur

Galéria k článku (21 fotografií)

MM

Podobné články