Elektromobilia v intralogistike je inšpiratívny vzor

Moderné batériové technológie zabezpečujú plynulú, komfortnú a efektívnu prevádzku s minimálnym dosahom na životné prostredie.

Podniky v priemysle, logistike aj obchode začali spájať svoju konkurencieschopnosť s fenoménom Industry 4.0. Niektoré rozširujú využitie automatických strojov, iné komunikujúce linky či dokonca uprednostňujú riešenia zapojením umelej inteligencie.

Jeden prvok majú ale inteligentné technológie spoločný. Elektrina. Potrebujú jej mať dostatok a spotrebúvať ju efektívne. To v súčasnosti ponúkajú lítiovo-iónové (Li-Ion) batérie ako hlavný zdroj pre elektromobilitu.

Firmy v rôznych odvetviach a oblastiach biznisu sa ešte len učia ako s využitím elektrických pohonov skĺbiť efektívnu prevádzku a nízke vplyvy na životné prostredie. V jednej oblasti existuje model elektromobility, ktorý funguje. Tou oblasťou je intralogistika.

Technológia vyspelých Li-Ion batérií, ktorú požívajú technologickí lídri, v nej zaručuje lepšie úžitkové vlastnosti a až o 20 percent nižšiu spotrebu energie než tradičné oloveno-kyselinové batérie. Pomáhajú nielen fyzikálne vlastnosti, ale aj energetický manažmentu. V praxi to znamená, že batérie sa nabíjajú kedykoľvek, rýchlo a bez nutnosti maximálneho vybitia či dokonca výmeny. „Firmy oceňujú presne vyčísliteľnú úsporu, ktorú prináša ich až tri krát dlhšia životnosť a bezúdržbová prevádzka,“ hovorí Martin Urban, generálny riaditeľ slovenského zastúpenia Jungheinrich. Pri nabíjaní batérie neuvoľňujú plyny a teda nevyžadujú výstavbu špeciálnych nabíjacích miestností, čo rovnako znižuje celkové náklady spojené s prevádzkou.

Súčasťou profesionálnych riešení sú aj poradenské služby. To v praxi znamená vytváranie konceptov štruktúry, prevádzky a nabíjania techniky na mieru zákazníka, s cieľom maximálne zefektívniť jeho prevádzku, dodáva M. Urban.

Skúsenosti v elektromobilite

  • Jungheinrich má vlastný výskum a vývoj riešení elektrických pohonov od 50. rokov
  • V roku 2011 uviedol na trh prvý sériový vysokozdvižný vozík s Li-Ion batériou
  • Flotila zákazníkov Jungheinrich má v prevádzke vyše 10 tisíc vozíkov s Li-Ion batériou
  • Inovácie značky vychádzajú zo skúseností získaných z využívania Li-Ion technológie počas 7 miliónov hodín prevádzky

 

Galéria k článku (3 fotografie)

transport.sk, TS Jungheinrich