Pokrok predefinoval pohyb v sklade

Dizajn nového elektrického vysokozdvižného vozíka ERC 216zi prepojil moderné technológie, aby intralogistike ponúkol obratnosť v sklade, efektívnu prevádzku a bezpečnú komfortnú prácu operátora.

Máločo popisuje vývoj v logistike tak výstižne ako zrýchľovanie. Nie sú to len obchodné modely, ktoré tlačia na to, aby tovar ostával v sklade čo najkratšie a prechádzal ním čoraz vyššou rýchlosťou. Čoraz rýchlejšie postupuje aj technologický pokrok. Intralogistika nie je výnimkou a prevádzku skladov to výrazne zefektívňuje.

Nielen nová možnosť
Vďaka modernej manipulačnej technike už pohyb tovaru po sklade a presun do predajní či výrobných prevádzok dlho nie je charakterizovaný namáhavou manipuláciou. Nároky sa však neznížili. Materiálové toky musia byť čoraz rýchlejšie, neustále treba myslieť na znižovanie nákladov vo všetkých oblastiach, čo znamená, skracovať čas, keď sú miesta v sklade obsadené, a všemožne zefektívňovať prevádzku techniky vrátane znižovania spotreby energie.

„Dôležitou zložkou dobrého nastavenia efektívnych tokov v sklade aj v ďalších prevádzkach je výber vhodnej techniky a účinné riadenie jej fungovania,“ hovorí Miroslav Vajda, obchodný riaditeľ slovenského zastúpenia spoločnosti Jungheinrich. Ponuka spoločnosti Jungheinrich, svetového lídra pre intralogistiku, umožňuje zostaviť vhodné riešenia, ktoré sa skladajú z techniky aj z riadiacich systémov. Tie možno nastaviť na požiadavky klienta.

Inovatívny prístup spoločnosti Jungheinrich však zašiel za hranice zóny, pri ktorej sa obvykle vychádza z tradícií. Nové technológie prepojil v podobe elektrického vysokozdvižného vozíka ERC 216zi, ktorý disponuje integrovanou lítiovo-iónovou batériou.

Dizajn ERC 216zi možno označiť za revolučný. Nie je to len preto, že jeho platforma chráni operátora a zvyšuje produktivitu vďaka dokonalej ergonómii a komfortu, ktorý spája s optimálnou energetickou účinnosťou. Je to niečo viac. Priamo dizajnová integrácia lítiovo-iónovej batérie ponúkla vozíku výnimočné úžitkové vlastnosti. ERC je 216zi mimoriadne kompaktný a obratný aj v skladoch s úzkym manévrovacím priestorom. To firmy, ktoré zefektívňovanie tlačí minimalizovať využívanú plochu, nesporne poteší.

Funkčný dizajn zvyšuje efektívnosť
Obratnosť je výsledkom unikátneho integrovania lítiovo-iónovej batérie. Toto integrované riešenie umožnilo konštruktérom spoločnosti Junghenrich dosiahnuť úplne novú geometriu vozíka a optimálne rozloženie hmotnosti. Aj keď je ERC 216zi kompaktný, v porovnaní s podobnými vozíkmi s pevnou plošinou má lepšiu stabilitu, zostatkovú nosnosť a jazdné vlastnosti, hoci je približne o 17 centimetrov menší.

Vďaka dizajnu a obratnosti má vyššiu pracovnú rýchlosť, pričom na to nepotrebuje zvyšovať zaťaženie operátora. Výsledkom je významný potenciál zvýšenia manipulačných kapacít.

Dizajn, podriadený obratnosti a ľahkosti pohybu zvyšuje aj energetickú efektívnosť. Vozík a vstavaná lítiovo-iónová batéria tvoria dokonale spolupracujúci celok. Technológia lítiovo-iónových batérií na platforme spoločnosti Junghenrich umožňuje rýchle a priebežné dobíjanie s mimoriadne krátkym časom nabíjania a zvyšuje flexibilitu využitia. Kompaktná konštrukcia a obratnosť umožňujú ERC 216zi pracovať aj v úzkych priestoroch vo vysokej rýchlosti s prijateľnou spotrebou energie.
Dizajn ocení tiež obsluha. Podpora pevnej plošiny a ergonomické usporiadanie vytvárajú komfort aj pri dlhých pracovných časoch. Uľahčuje ich ideálne usporiadanie a intuitívne ovládanie ovládacích prvkov. Jeho súčasťou je štvorpalcový displej s jednoduchým ovládaním, zapustený v prístrojovej doske. Nová panoramatická ochranná strecha poskytuje dodatočnú úroveň ochrany a optimálny výhľad pri naskladňovaní a vyskladňovaní tovaru.

Na uľahčenie práce operátora prepracoval Junghenrich aj techniku hydraulického systému. Odpruženie zdvíhacieho zariadenia umožňuje, aby boli pohyby vozíka plynulé, zdvíhanie a spúšťanie bežalo bež ohľadu na zaťaženie rýchlo a bez trhavých pohybov.

 

Galéria k článku (1 fotografia)

transport-logistika.cz, TS Jungheinrich