Cestná doprava

14 000 kilometrov naprieč Latinskou Amerikou

Dve nákladné vozidlá Scania S 500 novej generácie zahájili svoju cestu v južnej Brazílii. Po 54 dňoch a 14 000 najazdených kilometroch dorazili do Peru. Išlo o výlet plný objavov, stretnutí s ľuďmi z Latinskej Ameriky, ktorého cieľom bolo ukázať, že správny prístup môže zmeniť svet.

Aby ste mohli udávať trend pri prechode smerom k udržateľnému systému dopravy, je nutné poznať skutočný svet, stretnúť sa s ľuďmi a pochopiť, čo prežívajú. Christopher Podgorski, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Scania v Latinskej Amerike, hovorí: „Chceme sa nielen zaoberať otázkami, ako je energetická účinnosť, chytrá logistika, obnoviteľné palivá a elektrifikácia, ale i novým spôsobom premýšľania o ekosystéme dopravy a logistiky bez emisií uhlíka.“

V štáte Santa Catarina v južnej Brazílii sa tím spoločnosti Scania stretol s občanmi, ktorí usilujú o zachovanie pôvodného borovicového lesa (Araucaria angustifolia) i do budúcnosti. Miestni výrobcovia uznávajú spoločné hodnoty, ktoré sú v súlade s uvedomelou ťažbou prírodných zdrojov. Ide tiež o domov veľryby čiernej, teda druhu, ktorý už pred 30 rokmi takmer vyhynul, ale nakoniec sa s pomocou oddaných ľudí podarilo opäť rozšíriť jeho populáciu.

Od vody k vínu
Oblasť Mendoza v Argentíne, ktorá sa medzinárodne preslávila vďaka svojim vinárstvam, je veľmi závislá na vode z topiaceho sa snehu a ľadovcov v Andách. Zmena klímy znižuje množstvo snehu, ktorý každý rok napadne. Ľadovce sa zmenšujú, čo obmedzuje ich schopnosť pôsobiť ako dodatočný zdroj vody v suchých obdobiach. Výskumný pracovník Lucas Ruiz: „Budúce klimatické predpovede ukazujú, že tento trend bude pokračovať. Preto je potrebné, aby miestni výrobcovia pri snahe o zachovanie vysokej kvality svojich vinohradov efektívnejšie využívali vodu a zaistili tak udržateľnosť tejto tradičnej činnosti i do budúcnosti.“

Obloha v Chile
V Chile si nákladné vozidlá urobili prestávku uprostred púšte Atacama. Zmyslom bolo pochopiť, ako nadmerné svetlo z miest a ciest ohrozuje potenciál regiónu stať sa počas niekoľkých rokov najväčšou oblasťou pre astronomické pozorovania na svete. Podľa astrofyzika Gaspara Galaze je temnota oblohy severného Chile rovnako dôležitým zdrojom pre ľudstvo ako napríklad voda a potraviny: „Umožňuje nám prepojiť ľudstvo so vzdialeným vesmírom a nájsť v ňom informácie o našom vzniku a možno i našom osude. Už len z tohoto dôvodu ju musíme chrániť, podobne ako vodu a ohrozené druhy.“

Dobrý recept pre Peru
V Peru, v cieli cesty a krajine, kde veľká časť obyvateľstva nemá prístup ku kvalitným potravinám, bolo možné vidieť prácu na inovatívnych iniciatívach, ktorých cieľom je zmeniť túto skutočnosť. Šéfkuchár Palmiro Ocampo učil členov komunít, ako maximalizovať využitie potravín pomocou nielen techník používaných ich predkov, ale i nových postupov.

Prečítajte si aj

Back to top button