Na európskych cestách zahynulo za osem rokov vyše 70.000 chodcov a cyklistov

Viac než 70 000 cyklistov a chodcov zomrelo v rokoch 2010 až 2018 na cestách Európskej únie. Podľa štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnila Európska rada pre bezpečnosť dopravy (ETSC), sa bezpečnosť cyklistov zlepšuje oveľa pomalším tempom než bezpečnosť motoristov a chodcov.

Takmer tretinu všetkých obetí dopravných nehôd tvorili cyklisti a chodci, ktorých ETSC označila za "najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky". Organizácia vyzvala vlády členských štátov, aby oveľa viac investovali do ich ochrany.
Úmrtia chodcov od roka 2010 klesli o 19 % a vodičov o 24 %. V prípade cyklistov nedošlo k žiadnej zmene. Podľa ETSC je dôvodom rastúci počet ľudí na bicykloch na európskych cestách a nečinnosť vlád a výrobcov automobilov.

"EÚ čelí viacerým výzvam: klimatickým zmenám, úmrtiam a vážnym zraneniam na cestách, znečisteniu ovzdušia a obezite," povedala predstaviteľka ETSC Graziella Jostová. Podľa nej zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov môže napomôcť k vyriešeniu všetkých týchto výziev.

Takmer polovica smrteľných nehôd chodcov a cyklistov zahŕňala ľudí vo veku nad 65 rokov, keďže ich šanca zotaviť sa z vážnych zranení je nízka. ETSC odporúča vytváranie zón s obmedzenou rýchlosťou, zníženie počtu motoristov, zvýšenie bezpečnosti križovatiek, oddelené cyklistické cestičky a prísnejšie pravidlá. ETSC je nezávislá organizácia ako poradný orgán EÚ v oblasti bezpečnosti premávky.

transport.sk, TASR

Podobné články