Pandémia ukázala aj schopnosť firiem spojiť sa pre dobrú vec

Pri všetkom ťažkom a zložitom čo pandémia nového koronavírusu priniesla do životov ľudí aj do fungovania svetovej ekonomiky, sa našli aj pozitívne prípady, ktoré sú inšpiráciou.

Jedným z nich je spolupráca výrobných spoločností, ktoré promptne zareagovali na nedostatok ventilátorov, potrebných pre pacientov v ťažkých stavoch. Veľká Británia totiž najskôr zvolila iný spôsob boja proti pandémii a vláda sa spoliehala na vytvorenie tzv. kolektívnej imunity. Kurz však zmenila po zverejnení štúdie londýnskej Imperial College, ktorý vypracovalo 50 popredných odborníkov vedených najuznávanejším britským epidemiológom Neilom Fergusonom.

Štúdia odhaduje, že ponechanie epidémie bez zásahov môže o život pripraviť až pol milióna Britov. Hrôzostrašné čísla prinútili kabinet premiéra Borisa Johnsona brať hrozbu nového koronavírusu vážne a konať. Britský zdravotnícky systém má k dispozícii 5 000 pľúcnych ventilácii čo môže byť pri pandémii takýchto rozmerov značne nedostačujúci počet.

Premiér preto požiadal o pomoc aj popredné výrobné a technologické firmy v krajine a tie okamžite odpovedali. Na jeho výzvu, že Británia bude v priebehu dvoch týždňov potrebovať 20 000 a neskôr možno až 30 000 pľúcnych ventilácii, odpovedalo 60 popredných spoločností, ktoré vytvorili tri tímy a okamžite začali s vývojom.

Život zachraňujúce vybavenie
Každý tím viedla jedna z nich. Jeden tím bol vedený výrobcom leteckých komponentov a softvérov Meggitt, ďalší výrobcom športových automobilov McLaren a posledný automobilkou Nissan. Meggitt vyrába dýchacie systémy pre letecký priemysel, McLaren je špecialistom na dizajn zatiaľčo Nissan má bohaté skúsenosti s efektívnou masovou výrobou. Do procesu sa zapojil aj výrobca lietadiel Airbus či automobilka Vauxhall, ktorí poskytli svoje 3D technológie, vybavenie a výrobné kapacity. 

„Sme experti v montáži a efektívnej masovej výrobe, vieme ako vytvoriť proces a ako ho urobiť štíhlym,“ povedala riaditeľka vzťahov s verejnosťou v spoločnosti Vauxhall, Helen Foord. „Preto sme ponúkli naše služby ako montážna fabrika a v závode Ellesmere Port máme aj technológie pre 3D tlač.“

Keď je ľudský život viac ako biznis
„Viac ako poltucta spoločností už vyrobilo prototyp aby s nami overili, že sme spokojní s kvalitou,“ povedal britský minister zdravotníctva Matt Hancock pre BBC TV. Prvé ventilátory mali byť schválené pre použitie v nemocniciach už o niekoľko dní na to. „Bol by som prekvapený, keby to trvalo dlhšie,“ dodal.

„Je to neuveriteľné. V priebehu niekoľkých dní sa najlepšie technologické spoločnosti spojili aby pomohli a už o niekoľko dní poskytli svoje prvé prototypy. Potrebujeme toľko ventilátorov koľko len dokážete vyrobiť a kúpime ich od vás, pretože ak príde nápor na zdravotnícky systém, bude to obrovský problém a sú tu tiež ďalšie krajiny, ktoré potrebujú pľúcne ventilátory. Žiadny počet nie je príliš vysoký,“ povedal Hancock.

MM

Podobné články