British Airways pre štrajk pilotov aj v utorok zrušila stovky letov

Letecká spoločnosť British Airways (BA) aj v utorok zrušila stovky letov, už druhý deň v rade, keďže jej piloti pokračujú v 48-hodinovom štrajku za vyššie mzdy.

Aerolínie odhadujú, že dvojdňová protestná akcia zasiahne 195.000 zákazníkov. Aktuálny štrajk je jeden z najväčších v histórii leteckej spoločnosti, a prvý štrajk jej pilotov.

Podľa britského združenia pilotov leteckých spoločností (Balpa) jeden deň štrajku stojí leteckú spoločnosť približne 40 miliónov libier (44,80 milióna eur). V júli piloti odmietli ponuku spoločnosti British Airways na zvýšenie platov o 11,5 % v priebehu troch rokov. Podľa Balpa mal prvý deň „štrajkovej akcie prakticky stopercentnú podporu". Odborový zväz pilotov v pondelok (9.9.) večer uviedol, že sa neplánujú žiadne nové rozhovory. British Airways zase vyhlásili, že sú „pripravené a ochotné“ pokračovať v rozhovoroch.

Aerolínie pre štrajky zrušili väčšinu z 850 pravidelných denných letov a cestujúcim poskytli kompenzáciu alebo neskorší let. Spoločnosť sa klientom ospravedlnila za zrušenie letov a uviedla, že nemala inú možnosť. Štrajk sa nedotkol letov dcérskych spoločností BA - CityFlyer, SUN-AIR a Comair. British Airways dodali, že odborové zväzy, ktoré zastupujú palubných sprievodcov a pozemný personál, prijali zvýšenie platov. British Airways lietajú do viac ako 70 krajín a ročne prepravia vyše 40 miliónov cestujúcich. Ich piloti plánujú druhý štrajk 27. septembra.

transport.sk, TASR

Podobné články