Bratislavské letisko vykoná cvičenie v súvislosti s koronavírusom

Letisko M. R. Štefánika vykoná v súvislosti s koronavírusom cvičenie s témou podozrenia na ohrozenie verejného zdravia. Uviedla to pre TASR hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková. Zároveň dodala, že na letisku zatiaľ v spojitosti s koronavírusom neboli zavedené opatrenia pre cestujúcich.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) avizoval po pondelkovom zasadnutí krízového štábu na pôde rezortu zdravotníctva viaceré opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Okrem iného poznamenal, že požiada ministerstvo dopravy, aby sa na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika vykonalo cvičenie. Ševčíková pre TASR potvrdila, že sa uskutoční, termín však zatiaľ nebol stanovený. Priblížila, že obdobné cvičenie s témou výskytu neznámej chemickej látky na palube lietadla sa na letisku vykonalo pred troma mesiacmi.

Hovorkyňa letiska podotkla, že na letisku neboli zavedené opatrenia pre cestujúcich v súvislosti s koronavírusom. Opatrenia nariaďuje letiskám hlavný hygienik SR a Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, nezavádza ich letisko samotné.

"Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR zaslal letiskám na Slovensku vrátane letiska v Bratislave informačný materiál Svetovej zdravotníckej organizácie pre cestujúcu verejnosť o spôsoboch prevencie pred koronavírusom, ktorý je zverejnený v priestoroch letiska a na webstránke letiska," dodala Ševčíková. Usmernenia zaslal útvar vedúceho hygienika aj leteckým spoločnostiam, ktoré prevádzkujú medzinárodné lety na bratislavské letisko alebo z neho.

Zároveň poznamenala, že Útvar vedúceho hygienika rezortu dopravy doposiaľ nenariadil skríning telesnej teploty cestujúcich odlietajúcich z Bratislavy a prilietavajúcich do Bratislavy. Cestujúci tak nepocítia žiadne obmedzenia cestovania.
Letisko v Bratislave má presný postup pri podozrení na ohrozenie verejného zdravia v prilietajúcom lietadle podrobne stanovený v Pohotovostnom pláne letiska.

"Ak by posádka lietadla prilietajúceho do Bratislavy oznámila riadeniu letovej prevádzky vo veži Štefánik podozrenie z ohrozenia verejného zdravia, bol by spustený vyrozumievací proces, počas ktorého sú o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa pohotovostného plánu," ozrejmila Ševčíková. Na letisku sa nachádza infekčná miestnosť aj stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.

Ministerstvo dopravy pre TASR uviedlo, že Útvar vedúceho hygienika rezortu (ÚVHR) MDV SR v rámci aktuálnej epidemiologickej situácie postupuje v súlade s nariadeniami a odporúčaniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
ÚVHR úzko spolupracuje s letiskom M. R. Štefánika.

"V súčasnosti sa overuje pripravenosť letiska na mimoriadne udalosti zahrnuté v Pohotovostnom pláne letiska, a to z pohľadu komunikačných tokov, ako aj zabezpečenia personálu ochrannými pracovnými prostriedkami a umiestnením kontrolných stanovíšť v priestoroch letiska v prípade požiadavky skríningu pasažierov pri prílete na letisko," priblížil odbor komunikácie rezortu dopravy. Ďalšie kroky MDV sa budú odvíjať od epidemiologickej situácie a rozhodnutia ÚVZ SR, ktorý pravidelne aktualizuje informácie na svojom webe.

Premiér v pondelok uviedol, že Slovensko urobí viaceré preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Preverí sa pripravenosť na letiskách či na dvoch hraničných priechodoch, ale aj nemocníc. Nevylúčil ani zavedenie monitoringu, respektíve náhodné kontroly ľudí, ktorí prichádzajú na územie SR cez bratislavské letisko. Vylúčil, že by sa na Slovensku vyskytol koronavírus, musia to však ešte potvrdiť výsledky testov z laboratória.

transport.sk, TASR

Podobné články