Nízka hladina Dunaja v Maďarsku spôsobuje vážne problémy v lodnej doprave

Extrémne nízka hladina Dunaja spôsobená horúčavami a nedostatkom zrážok spôsobuje vážne problémy aj na maďarskom úseku tohto európskeho veľtoku. Prepravcovia tovaru využívajú len tretinu svojich kapacít a obmedzená je aj preprava osôb, uviedla v utorok internetová stránka komerčnej televízie ATV.

Predseda Združenia maďarských prepravcov na vnútrozemských vodách (MBFSZ) Attila Bencsik označil situáciu za katastrofálnu. "V Nemecku na niektorých úsekoch Dunaja už nemôžu plávať ani prázdne lode, ale aj v Maďarsku máme brody, okolo ktorých je veľmi ťažké preplávať. Tam je možné využiť iba tretinu prepravných kapacít plavidiel," dodal predseda.
      
Služby budapeštianskeho prístavu využívajú v terajšom kritickom období prepravné spoločnosti o 20-50 percent menej než zvyčajne. "Výletné lode s väčším ponorom sa nedostanú od Komáromu ďalej na juh, preto plavby, ktoré sa pôvodne mali začať v Budapešti a smerovať na západ, reorganizujú cestovné kancelárie tak, že cestujúcich nalodia v Komárome," informoval agentúru MTI výkonný riaditeľ plavebnej spoločnosti Mahart PassNave Gábor Spányik.
      
Pravidelná lodná osobná preprava z Budapešti do Visegrádu (Vyšehradu) a Ostrihomu funguje v súčasnosti iba plavbou cez hlavné rameno Dunaja.

transport.sk, TASR

Podobné články