Tvrdý brexit ohrozí investičné plány automobilky Jaguar Land Rover v Británii

Najväčšia britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) varovala, že takzvaný tvrdý brexit by mohol firmu stáť 1,2 miliardy libier (1,36 miliardy eur) ročne, čo by znamenalo výrazné zredukovanie jej aktivít v krajine.

"To, čo nevyhnutne potrebujeme, je väčšia istota, aby sme mohli pokračovať v investíciách na britskom trhu a zabezpečiť našich dodávateľov, zákazníkov a 40.000 zamestnancov v britských závodoch," citovala šéfa automobilky Ralfa Spetha agentúra Reuters. JLR sa tak pridal k ďalším firmám, ktoré v posledných týždňoch vyjadrili obavy z možného poškodenia svojho biznisu, ak dôjde k takzvanému tvrdému brexitu, teda odchodu Británie z Európskej únie bez obchodnej dohody s Bruselom.

Firmy teraz čakajú na piatkovú (6.7.) schôdzku britskej premiérky Theresy Mayovej s ministrami, na ktorej by mali schváliť návrh obchodnej dohody, ktorú Mayová pošle Bruselu. Keďže stále nie je jasné, čo vlastne Británia od EÚ po svojom odchode z bloku chce, piatková schôdzka je považovaná za kľúčovú, ak chce Londýn dosiahnuť posun v rokovaniach so zástupcami Európskej únie.

Na britskú vládu zatlačili v minulých týždňoch viaceré veľké spoločnosti vrátane európskeho výrobcu lietadiel Airbus a nemeckého koncernu Siemens. Obavy ohľadne budúcnosti vyjadrila aj nemecká automobilka BMW.

Teraz sa pridal Jaguar Land Rover. Firma uviedla, že "potrebuje voľný a bezproblémový obchod s EÚ a neobmedzený prístup na jednotný trh". Ako dodala, zlá dohoda o brexite ju bude stáť ročne viac než 1,2 miliardy libier.

"V takom prípade budeme musieť drasticky obmedziť naše investičné výdavky," uviedol Speth. Zároveň upozornil, že v minulých piatich rokoch investovala firma v Británii okolo 50 miliárd libier a v ďalších piatich rokoch má v pláne investovať ďalších 80 miliárd libier. V prípade nepriaznivého výsledku v rokovaniach o brexite budú tieto investície ohrozené, dodal Speth.

transport.sk, TASR

Podobné články