Zisk Volva v 2. štvrťroku prudko vzrástol

védsky výrobca nákladných automobilov Volvo AB hlási za 2. štvrťrok prudký nárast čistého zisku. Pomohlo mu oživenie dopytu po vozidlách pre stavbárov.

Dopyt po nákladných vozidlách v Európe je naďalej solídny. Volvo zaznamenalo oživenie aj na ruskom trhu, zatiaľ čo severoamerický a juhoamerický trh sa postupne zlepšujú.

V tomto roku spoločnosť očakáva, že dopyt po ťažkých nákladných autách v Európe zostane približne na rovnakej úrovni ako vlani. V Severnej Amerike automobilka zvýšila odhad predaja na 225.000 vozidiel z pôvodných 215.000.

A zdá sa, že aj brazílsky trh s nákladnými autami sa začína dostávať z problémov, ale nové emisné predpisy v Indii priniesli Volvu v 2. štvrťroku pokles predaja na tamojšom trhu o 9 %. V Číne odbyt automobilky, naopak, vyskočil až o 72 %.

Automobilka Volvo uviedla, že jej čistý zisk za tri mesiace do konca júna 2017 vzrástol na 5,92 miliardy švédskych korún (618,87 milióna eur) z 1,98 miliardy SEK v rovnakom období minulého roka. Tento výsledok sa zhruba zhoduje s odhadmi analytikov, ktorí predpovedali Volvu zisk 5,94 miliardy SEK.

Tržby automobilky v 2. kvartáli stúpli o 12 % na 88,41 miliardy SEK zo 78,89 miliardy SEK vlani. To je lepší výsledok ako tržby 87,25 miliardy SEK, ktoré očakávali analytici.

Prevádzková marža sa zdvojnásobila na 9,7 % zo 4,8 %.

transport.sk, TASR

Podobné články