Motorizmus

Za zmeškanú technickú kontrolu sa naďalej nebude pokutovať

Za zmeškanú technickú a emisnú kontrolu sa naďalej nebude pokutovať. A to ani po tom, ako dostali stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK) výnimku a od pondelka (30. 3.) môžu byť otvorené. V utorok pred rokovaním vlády to uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) s tým, že platiť to bude dovtedy, kým sa STK nedostanú do normálneho režimu.

Automobilka Jaguar Land Rover darovala nemocniciam v Nitre ochranné pomôcky

Nitrianska automobilka Jaguar Land Rover darovala zdravotníkom vo Fakultnej nemocnici v Nitre a v Špecializovanej nemocnici sv. Svorada Zobor, ktorá sa zameriava na respiračné ochorenia, balíky s ochrannými zdravotnými pomôckami. Balíky obsahovali respirátory, špeciálne respirátory s plexisklom a viac ako 500 ochranných overalov. Firma si aj týmto spôsobom uctila zdravotníkov pri príležitosti Dňa lekárov, ktorý od roku 1933 pripadá na 30. marca.

ZAP SR považuje opatrenia vlády na záchranu ekonomiky nedostatočné

Združenie automobilového priemyslu (ZAP) je znepokojené opatreniami, ktoré na podporu ekonomiky v nedeľu (29. 3.) zverejnila vláda. Podľa zástupcov automobiliek je podpora priemyslu oproti iným krajinám nedostatočná a mala by zahŕňať aj veľké podniky. Automobilkám tiež chýbajú opatrenia na podporu dočasného skrátenia pracovného času (kurzarbeit/short time work), ktoré by im umožnili zachovať pracovné miesta.

Skupina Slovnaft vyrába vlastnú dezinfekciu na ochranu pred šírením koronavírusu

Spoločnosť VÚRUP, člen Skupiny SLOVNAFT, začal v marci s výrobou vlastnej dezinfekcie na ochranu pred šírením koronavírusu. Prípravok s názvom SLOVNAFT HYGI Fluid sa používa na dezinfekciu povrchov na čerpacích staniciach a v spoločnostiach patriacich do Skupiny SLOVNAFT, použiteľný je aj na dezinfekciu pokožky. Vyrobený je na báze etanolu a izopropanolu a už bol zaregistrovaný príslušnými úradmi.

Daimler Trucks & Buses udržiava v prevádzke svoju servisnú sieť

Mercedes-Benz Trucks, FUSO a Daimler Buses robia všetko, čo je v ich silách, aby v súčasnej situácii naďalej dodávali svojim zákazníkom náhradné diely a servisné služby. Kdekoľvek je to organizačne možné - a podľa príslušných právnych a oficiálnych požiadaviek - sledujeme jasný cieľ, a tým je udržať v prevádzke našu sieť služieb v celej Európe až s 3 000 centrami.

Ako sa chrániť pred vírusom v aute?

Hrozba nákazy koronavírusom znamená, že sa s veľkou pravdepodobnosťou ľudia viac presunú do áut, aby sa vyhli väčším skupinám ľudí, napr. v prostriedkoch hromadnej dopravy.