Cestná doprava

Výborný výkon značky DAF v roku 2019

Rok 2019 bol pre spoločnosť DAF Trucks dobrý rok. Trhový podiel 16,2 % v kategórii ťažkých vozidiel (nad 16 ton) zabezpečuje spoločnosti DAF pozícii medzi tromi najlepšími výrobcami nákladných vozidiel v Európe.

Do vozového parku SAD Humenné pribudlo 14 nových autobusov

Vo vozovom parku SAD Humenné pribudlo 14 nových autobusov. Cestujúcim šiestich okresov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) prinesie komfort wifi pripojenie a tiež možnosť dobíjania elektronických zariadení. Ich slávnostné uvedenie do prevádzky sa uskutočnilo v piatok v priestoroch SAD Vranov nad Topľou.

NDS otvorila na diaľnici D3 v Skalitom informačno-predajné miesto

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) otvorila vo štvrtok v Skalitom informačno-predajné miesto (IPM) na vstupe do SR z Poľska. Je súčasťou úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité a cestujúca verejnosť v ňom môže získať základné informácie o Slovensku, cestnej infraštruktúre či zakúpiť si diaľničnú e-známku. Po otvorení IPM o tom informoval podpredseda predstavenstva NDS Ladislav Dudáš.

Scania predstavila na veľtrhu BUS SHOW svoj hybridný autobus

Úplne prvýkrát tak Scania na Slovensku predstavila hybridnú verziu svojho autobusu. Scania Citywide Suburban je poháňaný 9 litrovým radovým 5 valcom s výkonom 320 koní. Hybridnú sústavu dopĺňa elektromotor, ktorý produkuje 177 koní a súčasťou hnacieho reťazca je i 12 rýchlostná automatická prevodovka Opticruise.

Kontrola nákladov dopravcu ušetrila TTSK takmer pol milióna

O 457.852 eur znížil Trnavský samosprávny kraj (TTSK) sumu dopravcovi spoločnosti Arriva Trnava za nárok na doplatenie preukázanej straty, vyplývajúcej zo služieb vo vnútroštátnej prímestskej autobusovej doprave za rok 2018. Urobil tak na základe výsledkov kontroly útvaru hlavného kontrolóra (ÚHK) TTSK, ktoré krajskí poslanci prerokovali na stredajšom zasadnutí pléna v Trnave.

BBSK zasadne v stredu za rokovací stôl so SAD Zvolen, je šanca vyriešiť dopravu

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter v pondelok v Banskej Bystrici informoval, že v stredu (29. 1.) sa vedenia kraja a SAD Zvolen stretnú a je šanca, že sa definitívne vyrieši problém s prímestskou autobusovou dopravou. Tá v deviatich okresoch kraja počas víkendu nepremávala po tom, čo sa obe strany v piatok (24. 1.) nedohodli ohľadne financovania prímestských spojov.

Samosprávy v BBSK sa so SAD dohodli, spoje budú od pondelka premávať

Objednávku vo výške 70.000 eur, ktorá pokryje plynulú prímestskú dopravu v plnom rozsahu približne na šesť dní, doručilo v nedeľu dopravcovi SAD Zvolen Banskobystrické regionálne združenie obcí. Dohodli sa na tom popoludní starostovia združených obcí. Pre TASR to uviedla hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica Dominika Mojžišová.

Prímestské linky nebudú premávať, BBSK zvoláva bezpečnostnú radu kraja

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Zvolen sa v piatok ani po viac ako dvojhodinovom spoločnom rokovaní v Banskej Bystrici nedohodli. Znamená to, že od soboty (25. 1.) až do odvolania nebude premávať drvivá väčšina prímestských liniek v kraji. Informoval o tom predseda predstavenstva zvolenskej SAD Adrián Polóny.

SAD Zvolen nebude od soboty premávať na prímestských linkách v BBSK

Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen nebude od soboty (25. 1.) premávať na prímestských linkách, ktoré zabezpečuje pre Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Rozhodlo o tom vo štvrtok mimoriadne predstavenstvo spoločnosti. Je to reakcia na dlhodobý spor s vedením samosprávneho kraja o financovanie prímestských spojov.