NDS v sobotu sprístupnila verejnosti neotvorený úsek diaľnice D3

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v rámci Dna otvorených dverí sprístupnila pre verejnosť časť ešte neotvoreného úseku diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno. Jeho najzaujímavejšou časťou je viac ako dvojkilometrový tunel Považský Chlmec.

Ako informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová, záujemcovia si úsek mohli prejsť napríklad na kolobežkách. Úsek D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno sprejazdní NDS v novembri, ešte predtým však chceli umožniť verejnosti prejsť si časť úseku, pozrieť si stavebné mechanizmy, ale aj dozvedieť sa, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri jazde tunelom. 

Návštevníci si podľa nej okrem tunela mohli prejsť aj Hričovskú estakádu. Tá patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1493 metrov a realizovala sa použitím viacerých technológií súbežne – na pevnej skruži, na výsuvnej skruži a letmou betonážou s vozíkmi.  

„Výstavba úseku D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno sa chýli ku koncu. Momentálne prebieha preberacie konanie všetkých nosných objektov, najmä tunela a technologických zariadení tunela. Zároveň prebiehajú komplexné skúšky tunelových technologických zariadení, dokončuje sa operátorské pracovisko v Považskej Bystrici, ktoré bude zabezpečovať údržbu tunela. Po dobudovaní úseku motoristi ušetria takmer štyri minúty jazdy mimo Žiliny,“ doplnila Michalová.

transport.sk, TASR

Podobné články