Cestná infraštruktúra

Dopravu na rekonštruovanom úseku bratislavských Mlynských nív spustia až budúci rok

Stavba bulváru Mlynské nivy v Bratislave napreduje, avšak kompletná doprava by na ňom mala byť spustená až po letných prázdninách budúci rok. Pôvodný zámer bol spustiť premávku MHD po rekonštruovanej ulici už túto jeseň. Po viacerých diskusiách s odbornou skupinou to však magistrát zamietol. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Práce na výstavbe D4 a R7 napredujú, deklarujú koncesionár a stavebník

Okrem odovzdaných vetiev v Prievoze v Bratislave napredujú práce aj na ostatných úsekoch výstavby bratislavského nultého obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7. Tvrdí to koncesionár projektu, spoločnosť Zero Bypass Limited, a hlavný dodávateľ stavebných prác, firma D4R7 Construction. Výstavba obchvatu je však spojená aj s nálezmi nepovoleného materiálu približne na 500 metrov dlhom úseku rozostavanej diaľnice D4.

Obchvat Prešova má byť dokončený na jar v roku 2023

Slávnostným poklepaním základného kameňa ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom (Most-Híd), generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jánom Ďurišinom a ďalšími hosťami sa v 30.7. pri Prešove začala výstavba rýchlostnej cesty R4 Prešov, severný obchvat, prvá etapa. Nový, 4,3 kilometra dlhý úsek rýchlostnej cesty skráti čas potrebný na prejazd o približne deväť minút. Rýchlostná cesta má byť dokončená na jar v roku 2023.

V Prešove bol prerazený tunel o tri mesiace skôr

O tri mesiace skôr oproti harmonogramu bol vo štvrtok prerazený tunel Prešov, ktorý je súčasťou diaľnice D1. Stavba ide podľa plánu a celý úsek diaľnice sa podľa rezortu dopravy dokončí v zmluvnom termíne o dva roky. Na razení tunela, ktorý je súbežne razený na štyroch čelbách, sa podieľalo 240 pracovníkov. Práce sa realizovali v nepretržitej prevádzke od konca júla 2018.

Okrem železníc chce MDV investovať aj do ďalších projektov, ktoré preferuje EÚ

Takmer polovica zo zdrojov operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII) smeruje do dopravných módov, ktoré preferuje Európske únia (EÚ). A to aj napriek tomu, že Slovensko má výrazný investičný dlh aj pri budovaní základnej siete diaľnic a rýchlostných ciest. Uviedol to pre TASR rezort dopravy v reakcii na jarné odporúčania Európskej komisie (EK) pre Slovensko.

Aj slovenské mestá môžu byť smart

Nie je to len výsada veľkých metropol. Aj malé mestá môžu ponúkať svojim obyvateľom inteligentné služby, ktoré automatizujú zber odpadu, riadenie dopravy, parkovanie či obeh dokumentov. Viacero inšpiratívnych príkladov, čo dnes dokážu moderné technológie nielen v samospráve, ale aj vo firmách či štátnych úradoch, predviedol SAP vo svojom technológiami nabitom kamióne. Na svojej ceste po Európe sa zastavil aj v Bratislave.

Nový most spájajúci Komárno s Komáromom začne slúžiť v budúcom roku

Stavebné práce na výstavbe nového mosta cez Dunaj po minuloročnom miernom meškaní pokračujú v plnom rozsahu. Po obhliadke staveniska na slovenskej i maďarskej strane to v utorok skonštatoval minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd). Potvrdil, že ministerstvo spoločne s maďarskou stranou urobí všetko pre to, aby most spájajúci slovenské Komárno s maďarským Komáromom začal slúžiť verejnosti v budúcom roku.

Do konca tohto roka plánuje NDS vyhlásiť verejné obstarávania na viaceré úseky

V roku 2019 už Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila jednu súťaž, konkrétne ide o prvú etapu budovania križovatky D4/D1. Do konca tohto roka ešte diaľničiari plánujú vyhlásiť verejné obstarávania na viaceré úseky. V roku 2020 by sa mala ukončiť príprava a vyhlásiť súťaž na zhotoviteľa úseku diaľnice D1 Turany – Hubová. Uviedol to generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.