Mýto na Slovensku

NDS napriek zisteniam NKÚ bráni mýtny systém

Napriek tomu, že hĺbková kontrola Náordného kontrolného úradu (NKÚ) potvrdila neefektívne nastavenie a fungovanie mýtneho systému, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa bráni a tvrdí, že požiadavkám dopravcov vyhovieť nemôže.

Dopravcovia z UNAS pokračujú v štrajku, odísť sa nechystajú

Po tom, ako obdržala Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) odmietavé stanovisko od Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR na návrhy zliav na mýte a od rovnako zamietavé stanovisko od Ministerstva financií (MF) SR na spracovanie predloženého návrhu na zmenu dane z motorových vozidiel, obnovila blokádu hranićných priechodov.

Rezort dopravy tvrdí, že nie je spokojný s nastavením mýtneho systému

Ani rezort dopravy nie je spokojný s nastavením mýtneho systému, ktorý súčasný minister Árpád Érsek (Most-Híd) zdedil a ani žiadny z predchádzajúcich ministrov ho nedokázal zmeniť. Uviedol to pre TASR komunikačný odbor Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, v reakcii na vyjadrenia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), že v súvislosti s mýtnym tendrom podáva podnet na Európsku komisiu (EK).

MDV predstavilo dopravcom dva návrhy zliav z mýta, zatiaľ sa nedohodli

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v pondelok predložilo zástupcom Združenia cestných dopravcov SR Česmad Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) dva návrhy zliav z mýta. Uviedol to generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií rezortu dopravy Peter Varga. Skonštatoval, že Česmad je pripravený jednu z ponúk akceptovať. UNAS ponuku odmietla s tým, že ešte o tom budú rokovať.

Dopravcovia dostali od rezortu financií dve ponuky

Po rokovaní Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) a združenia dopravcov ČESAMD Slovakia predložilo ministerstvo financií SR autodopravcom dve ponuky možných zliav zo sadzieb dane z motorových vozidiel. Prvá by stála štátny rozpočet 20,4 mil. eur, druhá počíta s výpadkom na úrovni 29,9 milióna eur.

Komentár: Nezabúdajme, že premiér nie je žiadny hrdina

Pod tlakom štrajkujúcich autodopravcov si napokon za rokovací stôl s nimi sadol okrem ministrov aj samotný premiér Pellegrini. Po stretnutí s predstaviteľmi Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) a združením ČESMAD veľkolepo oznámil, že on a jeho vláda sa idú zaoberať alternatívami zníženia daní z motorových vozidiel, aby sme sa ako krajina vrátili naspäť k sadzbám, ktoré budú môcť byť konkurencieschopné v rámci krajín V4. Niečo tu ale nesedí.

Komentár: Minister ponúkol zníženie dane o 12,5%, dopravcovia požadovali 50%, blokády pokračujú

Trpezlivosť autodopravcom došla, predražené mýto a vysoké daňové zaťaženie im znemožňujú konkurovať zahraničným autodopravcom, ktorí už získavajú zákazky aj u nás. Výstražný štrajk, ktorý z tohto dôvodu v utorok spustila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), naberá na obrátkach. Pridali sa aj poľnohospodári a chystajú zablokovať aj smer Kúty.

Česmad navrhuje stretnutie, chce zjednotiť pozíciu autodopravcov

Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia pozýva všetkých cestných dopravcov na stretnutie do Banskej Bystrice. Na základe uznesenia prezídia Česmadu pozýva nielen svojich členov, ale aj všetkých cestných dopravcov, osobitne aj zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Cieľom je zjednotenie pozície voči legislatívnym návrhom, ktoré boli ponúknuté vo štvrtok (9. 1.) Ministerstvom financií (MF) SR.