Mýto na Slovensku

Dopravcovia dostali od rezortu financií dve ponuky

Po rokovaní Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) a združenia dopravcov ČESAMD Slovakia predložilo ministerstvo financií SR autodopravcom dve ponuky možných zliav zo sadzieb dane z motorových vozidiel. Prvá by stála štátny rozpočet 20,4 mil. eur, druhá počíta s výpadkom na úrovni 29,9 milióna eur.

Komentár: Nezabúdajme, že premiér nie je žiadny hrdina

Pod tlakom štrajkujúcich autodopravcov si napokon za rokovací stôl s nimi sadol okrem ministrov aj samotný premiér Pellegrini. Po stretnutí s predstaviteľmi Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) a združením ČESMAD veľkolepo oznámil, že on a jeho vláda sa idú zaoberať alternatívami zníženia daní z motorových vozidiel, aby sme sa ako krajina vrátili naspäť k sadzbám, ktoré budú môcť byť konkurencieschopné v rámci krajín V4. Niečo tu ale nesedí.

Komentár: Minister ponúkol zníženie dane o 12,5%, dopravcovia požadovali 50%, blokády pokračujú

Trpezlivosť autodopravcom došla, predražené mýto a vysoké daňové zaťaženie im znemožňujú konkurovať zahraničným autodopravcom, ktorí už získavajú zákazky aj u nás. Výstražný štrajk, ktorý z tohto dôvodu v utorok spustila Únia autodopravcov Slovenska (UNAS), naberá na obrátkach. Pridali sa aj poľnohospodári a chystajú zablokovať aj smer Kúty.

Česmad navrhuje stretnutie, chce zjednotiť pozíciu autodopravcov

Združenie cestných dopravcov SR Česmad Slovakia pozýva všetkých cestných dopravcov na stretnutie do Banskej Bystrice. Na základe uznesenia prezídia Česmadu pozýva nielen svojich členov, ale aj všetkých cestných dopravcov, osobitne aj zástupcov Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). Cieľom je zjednotenie pozície voči legislatívnym návrhom, ktoré boli ponúknuté vo štvrtok (9. 1.) Ministerstvom financií (MF) SR.

Takmer polovica z výberu diaľničného mýta končí na účte súkromnej spoločnosti

Len desať centov z jedného eura zaplateného prostredníctvom mýta za užívanie spoplatnených úsekov ciest bolo v rokoch 2014-2018 použitých na výstavbu nových diaľnic. Vyplýva to z kontroly NKÚ, ktorá sa zamerala na fungovanie mýtneho systému. Z jedného eura mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje. Sedem centov získavajú ďalší zmluvní dodávatelia.

V marci 2019 sa na mýte vybralo 19,3 milióna eur

V marci tohto roka sa na mýte vybralo 19,3 milióna eur. Za celý prvý štvrťrok sa vybralo mýto vo výške 53,34 milióna eur. V medziročnom porovnaní s prvým štvrťrokom minulého roka to znamená nárast o 6 %. Predstavuje to sumu 2,93 milióna eur. Informoval o tom manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej firmy SkyToll Anton Bódis.