Železničná doprava

ZSSK predstavila novú elektrickú jednotku

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstavila slovenským médiám ucelenú elektrickú jednotku „Panter“ (EJ) z dielne konzorcia českej ŠKODA TRANSPORTATION a slovenskej ŽOS Trnava, ktorá bude od tohto leta nasadená do prevádzky na trate žilinského i trenčianskeho regiónu (napríklad Žilina – Trenčín, Žilina – Čadca, Čadca – Zwardoń, Žilina – Liptovský Mikuláš).

Električky do bratislavskej Dúbravky by mali začať opäť premávať po 17. februári

Premávka električiek po zmodernizovanej časti trate až do bratislavskej Dúbravky by mala byť opäť spustená po 17. februári. V stredu to oznámil primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že sa mestu podarilo dostať do elektrickej stanice – meniarne Dolné Krčace a zrealizovať v nej nevyhnutné úpravy. Spor so zástupcami vlastníkov pozemkov pod meniarňou totiž doteraz bránil spusteniu premávky električiek až do Dúbravky.

Rada PMÚ potvrdila pokutu pre ZSSK Cargo za zneužitie dominantného postavenia

Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) SR potvrdila úradom uloženú pokutu a jej výšku pre Železničnú spoločnosť (ZSSK) Cargo Slovakia za zneužitie dominantného postavenia. Zmenila však prvostupňové rozhodnutie PMÚ, odboru zneužívania dominantného postavenia a vertikálnych dohôd, v prípade dĺžky protisúťažného správania. Informovala o tom hovorkyňa úradu Adriana Oľšavská.

Minister Érsek rokoval v Číne o nových obchodných príležitostiach

Nové obchodné možnosti v nákladnej železničnej doprave boli témou spoločného stretnutia ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) s jeho čínskym kolegom Li Siao-pchengom v Šanghaji. Ministri podpísali memorandum o porozumení v oblasti dopravy a logistiky, ktorého cieľom je vytvoriť také podmienky, ktoré podporia prepravu tovarov medzi Čínou a Európou cez Slovensko.

Železnice Slovenskej republiky sa opäť stali členom SOPK

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa po niekoľkoročnej prestávke v októbri opätovne stali členom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK). Generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč a predseda SOPK Peter Mihók vnímajú naštartovanie spolupráce ako pozitívny signál, a to nielen z pohľadu vzájomného vzťahu oboch subjektov, ale aj z celospoločenského hľadiska. Členovia SOPK sa podieľajú na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska 84 %.

ŽSR chcú do konca roka predstaviť úplne nový model stratégie

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) chcú do konca roka 2019 predstaviť úplne nový model stratégie. Mal by hovoriť o tom, ako budú železnice vyzerať o 10, 20 či 30 rokov. Avizoval to generálny riaditeľ ŽSR Juraj Tkáč. Okrem toho zdôraznil, že do konca tohto roka na hlavnej koridorovej trati, s výnimkou úsekov, kde sa uskutočňujú modernizačné práce, nebude žiadne prechodné obmedzenie traťovej rýchlosti.

Prezidentka vycestovala na návštevu Rakúska vlakom

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) odviezla slovenskú prezidentku na oficiálnu návštevu Rakúskej republiky. Zuzana Čaputová odcestovala z bratislavskej Petržalky do Viedne spoločne s delegáciou v piatok 30. 8. 2019 vlakom REX 7610 (Bratislava-Petržalka 09:15 – Wien Hbf 10:14).

Elektrifikácia trate Haniska – Moldava nad Bodvou dostala zelenú

Elektrifikácia úseku železničnej trate Haniska pri Košiciach – Moldava nad Bodvou sa bude realizovať v tzv. redukovanom variante. Ten zahŕňa elektrifikáciu trate a modernizáciu zabezpečovacieho zariadenia, ako aj rekonštrukciu železničného zvršku a spodku vrátane úpravy nástupísk. Investičné náklady predstavujú 58 miliónov eur. Na stredajšom (27. 8.) výjazdovom rokovaní v Kokave nad Rimavicou to odsúhlasil vládny kabinet.