Nová generácia vozidiel Scania na slovenských cestách

V posledných vydaniach nášho magazínu sme sa viac venovali novej generácii nákladných vozidiel Scania. Oprávnene, veď nielenže prišli s novou generáciu truckov, ale získali aj titul "Truck of the Year 2017". Nové ťahače dorazili už aj na Slovensko, Scania tak predviedla tieto vozidlá budúcnosti svojim zákazníkom aj na našich cestách.

Podujatie s názvom Scania Test & Drive odštartovalo koncom septembra na Oravskej priehrade, a postupne pokračovalo vo Sverepci, Novom Meste nad Váhom, Svite, Zvolene, Ličartovciach, Rimavskej Sobote, Nových Zámkoch a v Senci. Voľba viacerých miest vo všetkých regiónoch Slovenska bola zámerná. „Mali sme ambíciu predstaviť novú generáciu vozidiel, dať možnosť fyzického kontaktu a bezprostredného dojmu čo najväčšiemu počtu zákazníkov,” vysvetlil toto rozhodnutie Jozef Kozub, Dealer Manager pre región východného Slovenska.

Blízko k zákazníkom
Záujem posadiť sa za volant novej generácie vozidiel Scania a v praxi si vyskúšať ich schopnosti bol enormný. “Mali sme veľmi slušnú účasť a boli sme príjemne prekvapení tým, ako reagovali naši existujúci ale aj potenciálni zákazníci, ktorí doteraz so značkou Scania nemali skúsenosť,” zhodnotil Dealer Manager Scania Senec Juraj Manek. Nová generácia prináša množstvo inovácií a noviniek, ako je zmenená geometria vstrekovania, prepracovaný spaľovací priestor, inovovaná prevodovka s brzdeným predlohovým hriadeľom, či zmeneným uchytením prednej nápravy a upravenou zadnou rozvodovkou.

„Nová generácia prináša riešenia, ktoré posúvajú štandard v dopravnom priemysle. Prináša nové technológie, služby a analytické nástroje, ktoré pomôžu zákazníkom k lepšej kontrole nákladov a tým aj stabilnejším ziskom,” hovorí Jozef Kozub. Nová generácia nadväzuje na úspechy tej aktuálnej. Súčasná generácia vozidiel je známa svojou spoľahlivosťou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Nová generácia pridáva ďalšie riešenia, ktoré majú podporiť hlavnú zásadu značky – zákazník vždy na prvom mieste. A to bol aj hlavný odkaz Scania Test & Drive.

Nová Scania má „zbrusu“ nový interiér, v centre ktorého stál počas celého vývoja vodič. „Naša nová generácia je zameraná na pohodlie a kvalitu prostredia vodiča. Ako prví ponúkame bočný airbag, ktorý sa aktivuje pri preklopení vozidla za zvratný uhol a tým zachraňuje životy. Analýza nehôd totiž ukázala, že až 65% smrteľných nehôd sú nehody s prevrátením vozidla,“ opisuje Juraj Manek. Najväčším potvrdením úspechu nového interiéru sú pozitívne reakcie zákazníkov, ktorí oceňujú ergonomické usporiadanie ovládačov aj kráľovský vnútorný priestor.

Vylepšené boli aj mnohé „detaily“, ktoré dotvárajú obraz novej Scanie ako vynikajúceho vozidla. „Pribudlo množstvo maličkostí, ktoré môžu vodičovi uľahčiť život, ako je napríklad vyosené nalievacie hrdlo na dolievanie chladiacej kvapaliny, alebo iný spôsob nalievania kvapaliny do ostrekovačov, a vodiči budú mať konečne v suchu svoje papuče, pretože máme zakrytý posledný schodík,“ hovorí s úsmevom Juraj Manek.

Nové služby
S novou generáciou vozidiel prichádzajú na trh aj nové služby. Najväčšou novinkou, ktorú Scania predstavila spolu s novou generáciou Scania radu R, sú flexibilné servisné plány. „Prínosom flexibilnej údržby je zvýšenie produktivity. Spoločnosť Scania na základe špecifikácie celého vozidla a konkrétnych prevádzkových údajov proaktívne zostaví a riadí prevádzkové plány,” približuje jeho výhody Jozef Kozub.

Aj keď koncept služieb je nový, jeho cieľ zostal rovnaký – poskytnúť zákazníkovi maximálnu podporu pre jeho úspešné podnikanie. Zákazník zostáva stredobodom pozornosti, a v tomto duchu sa nieslo aj Scania Test & Drive, ktoré úspešne uviedlo novú generáciu vozidiel na slovenský trh aj s možnosťou porovnania s doterajšou generáciou, ktoprá je stále v predaji a poskytuje dobrú alternatívu pre autodopravcov.

Vyskúšali sme v teste v oklií Senca, Trnavy a Nitry plne naloženú súpravu vo výbave, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších vodičov. Interiér je veľmi precízne spracovaný, doslova prémiovo pôsobia odkladacie priestrory v skrinkách, boxoch, zásuvkach a čerešničkou na torte je výsuvný stolík na palubnej doske pred sedadlom spolujazdca. K trom boxom je prístup aj z vonkajších bokov kabíny. Zlepšil sa i prístup k niektorým nálpniam v motorovom priestore. Zaujalo aj odklápanie bočného spojlera na kabíne, čím sa uľahčuje prístup vodiča za kabínu na pripájanie/odpájanie návesu.

Scania urobila ďalší veľký krok k zvýšeniu jazdného komfortu, bezpečnosti a optimalizácii prevádzkových nákladov v prospech klientov, na ktorých nové riešenia urobili dobrý dojem a potvrdili ich očakávania.

Galéria k článku (4 fotografie)

transport.sk