Jubilant: Jeep Renegade

Významné výročia si treba pripomínať. A významné jubileum si pripomenul aj Jeep. Vyrába sa už od roku 1941. Pri tejto príležitosti predstavila automobilka niekoľko limitovaných edícií, a jednou z nich je Jeep Renegade v edícií 75th Anniversary.

Zálesák

Renegade v tomto prevedení je na prvý pohľad neobyčajný. Zaujímavá zelená farba ho vracia ku koreňom – evokuje imidž zálesáka spätého s prírodou. Vďaka hranatým tvarom pôsobí robustne, napriek tomu, že ide o najmenšieho člena rodiny Jeep. Jeho pôsobivý vzhľad dopĺňajú rôzne prvky, ako sú symboly jeho „pradeda“ Jeepu Willys či bronzovo-oranžová kombinácia prvkov na prednej maske a predných dverách.

Renegade ale nie je zálesákom iba na pohľad. Pohon 4x4 dopĺňa možnosť zvoliť si jazdný režim (auto, sneh, blato a piesok), zamknúť uzávierku stredového diferenciálu, pripojiť redukciu (4WD Low) a nechýba ani kontrola zjazdu (Hill Descent Control). Ako sme sa mohli presvedčiť, v teréne dokáže Renegade tieto funkcie veľmi dobre využiť.

Spoľahlivo jazdí „odpadlík“ aj na klasických cestách. Mimochodom, vozidlo je postavené na rovnakej platforme ako Fiat 500X. Nástrahy deravých slovenských ciest tlmí veľmi dobre, aj s 18-palcovými kolesami. Pri veľkých nerovnostiach je trochu tvrdší, ale výrazne nám to neprekážalo. Po týždni nášho redakčného testu dosiahla spotreba paliva priemer 7,2 l/100 km.

Podľa nás by sa spotreba dala posunúť ešte trochu nižšie, ku konečnej hodnote cez 7 litrov v našom prípade určite prispela aj jazda v teréne. A aký motor že to Renegade poháňa? Radový dieselový štvorvalec s výkonom 103 kW (140 k) pri otáčkach 4 000 min-1. Maximálny krútiaci moment 350 Nm dosahuje pri otáčkach 1 750 min-1.

Ide s dobou

Renegade síce oslavuje 75 rokov od vzniku automobilky, no jeho interiér má všetky vymoženosti súčasnosti. Medzi otáčkomerom (vľavo) a tachometrom (vpravo) je farebný displej zobrazujúci všetky informácie, na aké si len spomeniete.

Okrem štandardných, ako sú údaje o trase alebo spotrebe paliva, máte k dispozícií aj aktuálnu teplotu oleja v prevodovke či stav nabitia batérie. Tlačidlá na volante sú veľké a ľahko trafíte to správne, ktoré práve potrebujete.

Veľmi jednoduché ovládanie má aj multimediálny systém. Nechýba USB port a 12V zásuvka. Strecha je odnímateľná, a tak si z neho ľahko spravíte „polokabriolet“. Kryty strechy ľahko odložíte do pripraveného vaku v kufri.

Štýlový spôsob oslavy

Renegade v edícií 75th Anniversary vzdal hold narodeninám značky Jeep štýlovým spôsobom. Renegade sa vyzná v meste a svoje dokáže aj v teréne. Cenovo je limitovaná edícia postavená vyššie ako „štandardný“ Renegade, ale pri svojej exkluzivite a prevedení si to môže dovoliť. Jeho predchodca Jeep Willys by bol na svojho mladšieho rodinného príslušníka hrdý.

Vozidlo

Jeep Renegade

Motor

2,0 Mjet

Max. výkon motora

140 k (103 kW) pri 4 000 min-1

Max. krútiaci moment

350 Nm pri 1 750 min-1

Prevodovka

9-stupňová automatická

Priemerná spotreba v teste

7,2 l/100 km

Objem batožinového priestoru

351/1 297 l

Rozmery (d/š/v)

4 255/1 805/1 697 mm

Rázvor

2 570 mm

Celková hmotnosť

2 080 kg

Cena testovaného vozidla

35 500 eur

Galéria k článku (5 fotografií)

transport.sk

Podobné články