VIDEO: Ako sa testuje kabína Scania CrewCab?

Kabíny CrewCab sú často využívané vo viacerých typoch špeciálnych vozidiel, najviac ich však zrejme registrujeme z požiarnych vozidiel. Spoločnosť Scania ukázala, ako sa testuje bezpečnosť takýchto špeciálnych kabín.

Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste. Neexistuje totiž nič cennejšie ako ľudský život. To si uvedomujú aj výrobcovia automobilov a tých nákladných zvlášť. „Crash testy sú súčasťou DNA Scania. Navyše k zákonným požiadavkám máme v značke Scania aj vlastnú, interné štandardy crash testov. Naše interné štandardy crash testov sú prísnejšie a komplexnejšie ako vyžaduje legislatíva,“ hovorí John Sedin, Team Leader, Crash testing.

„Robíme tzv. Švédsky test, ktorým zisťujeme, kde v kabíne je najbezpečnejšie miesto na prežitie. Má to obrovský vplyv na pasívnu bezpečnosť. Tento test robíme navyše k testu ECE R29, ktorý je základom pre legislatívne požiadavky. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma testami je, že pri ECE R29 sa používa pri každej časti testu nová kabína, kým pri Švédskom teste používame tú istú kabínu pri všetkých častiach testu.

Prvou časťou je zaťaženie strechy, druhou je náraz kyvadla do A-stĺpika na strane vodiča a treťou časťou je náraz kyvadla do zadnej steny kabíny. Tieto tri časti simulujú prevrátenie vozidla, kedy sa strecha zdeformuje, vozidlo sa kĺže do priekopy a náklad narazí do zadnej steny kabíny, keď sa vozidlo zastaví, vysvetľuje Crash test inžinierka Johana Åstrand.

Najpokročilejším plnohodnotným Crash testom ktorý sa vykonáva, je test prevrátenia. Každý plnohodnotný crash test je výsledkom dôkladného plánovania. Môže trvať mesiace, dokonca rok, kým sa každý takýto test pripraví.

„Našim cieľom je robiť test prevrátenia tak, aby čo najrealistickejšie simuloval skutočnú dopravnú nehodu. Naše predošlé testy prevrátenia boli dizajnované tak, aby sa vozidlo prevrátilo pri väčšom uhle natočenia volantu a pri vysokej rýchlosti. To sa môže stať napríklad pri vysokej rýchlosti, keď vozidlo opúšťa diaľnicu. Takýto tup manévrov je typický pre diaľkovú nákladnú dopravu ale pre kabínu CrewCab je to trochu iné,“ hovorí Crash test inžinier Johan Hamsun.„Štandardné hasičské vozidlo má nižšiu hmotnosť, iné ťažisko a preto dokáźe lepšie zvládnuť kritické manévre. Realistickejší prípad crash testu pre CrewCab je jazda po ceste z kopca a vybočenie, ktoré spôsobí prevrátenie.“

Ako ďalej hovorí, významným pomocníkom pri zvyšovaní bezpečnosti boli simulácie. „Identifikovali a simulovali sme realistické správanie sa vozidla pri prevrátení bez toho, aby sme museli poslať na šrotovisko niekoľko zničených testovacích vozidiel. Výsledok mesiacov príprav skončil počas pár sekúnd a vozidlo bolo po simulovanej nehode stále pojazdné.“

„Nový bezpečnostný systém s bočným airbagom tiež prispieva k vyššiemu štandardu bezpečnosti pre našich zákazníkov, znižovaním počtu zranení a vytváraním bariéri, ktorá chráni ľudí v kabíne. V rade vozidiel NTG môžu pasažieri vpredu aj vzadu veriť bezpečnosti kabíny CrewCab a bočným airbagom,“ dodáva Hamsun.

„Kombinácia viacerých rozličných testov kabíny CrewCab – Švédsky test, statický test, sánkový test a dynamické testovanie prispievajú k tomu, že kabína CrewCab bola testovaná veľmi dôkladne, tak, ako zvyšok našej flotily. Toto je bezpečnosť pre nás aj pre našich zákazníkov a preto je bezpečnosť súčasťou DNA spoločnosti Scania,“ uzatvára Team Leader John Sedin

transport.sk

Podobné články