Scania testuje autopilota do dopravnej zápchy

Unikátna novinka umožní vodičom vyplniť si chvíle strávené v dopravnej zápche inými aktivitami.

Ak pravidelne sedíte za volantom, určite máte skúsenosti s čakaním v dopravných zápchach. Keďže musíme stále dávať pozor, čo sa deje na ceste, nie je možné tento čas stráviť inak, ako počúvaním rádia, alebo v lepšom prípade rozhovorom so spolucestujúcimi. Spoločnosť Scania však môže čoskoro zmeniť čakanie v zhustenej premávke na chvíľu oddychu. Testuje totiž autopilota, ktorý bude riadiť vozidlo počas dopravnej zápchy, a umožní tak vodičovi tráviť čas zmysluplnejšie, napríklad pozeraním filmov na tablete alebo čítaním časopisu.

 

Autopilot totiž v zápche prevezme na seba všetky činnosti, a vodič tak nemusí mať nohu na plynovom pedále ani ruky na volante. Akceleráciu, brzdenie, riadenie aj radenie rýchlostí riadi počítač. Vozidlo sleduje čiaru, ktorá ohranižuje vozovku, ak takáto čiara nie je dostatočne viditeľná alebo chýba, sleduje systém vozidlá pred sebou. Autopilot funguje až do rýchlosti 50 km/h. Vodič musí zostať za volantom a mať pripnutý bepečnostný pás, inak ale môže robiť, čo chce, a nemusí sa naplno venovať riadeniu. Ak systém vyhodnotí, že sa zápcha skončila, alebo ďalej nie je schopný sám riadiť vozidlo, upozorní vodiča, aby riadenie prevzal on. Ak to vodič v stanovenom čase neurobí, vozidlo zastane. 

 

Pri práci s mobilom alebo tabletom môže vodič sledovať situáciu aj pomocou aplikácie. Nie sú potrebné ani obavy o chodcov. Ak sa šofér z auta pred Vami rozhodne zastaviť a vystúpiť, autopilot ho zaznamená, a vodič musí manuálne potvrdiť, že systém môže opäť pokračovať vo svojej práci. Dlhé cesty sa vďaka tomuto vynálezu stanú oveľa pohodlnejšími.

 

 

transport.sk

Podobné články