Volvo FH16 700 v extrémnych podmienkach

Čo všetko so sebou prináša povolanie vodiča kamiónu v Austrálii?

Minulý rok sme pri príležitosti uvedenia nového modelu Volvo FH, písali o tom, aké náročné podmienky musia vodiči a ich vozidlá zvládať u protinožcov. Teraz vám prinášame ešte bližší pohľad na to, aké to je, byť "truckerom" na opačnom konci sveta. Britský novinár Brian Weatherley spolu so svojim kamarátom Stevom Brooksom strávili dva dni na horúcich austrálskych cestách.

Páni mysleli na všetko, a pred cestou si do kabíny naložili zásoby a klasické vybavenie, ktoré bežne potrebujú na svojich cestách profesionálni vodiči. "Uisti sa, že sa tam budeš cítiť komfortne, srdiečko," žartoval Steve keď hádzal do kabíny vankúše. "Ani moja babička nemá toľko vecí ako ty," podpichoval Briana a podával mu posteľné prádlo. "Dúfam, že tvoja babička sa ku mne nepridá do kabíny," kontroval Brian. Obaja si však pochvaľovali priestrannú kabínu nového Volvo FH16 700.

"Jedna vec ktorú som si uvedomil je, že Austrália je plná extrémov. Extrémne horúčavy, extrémne zimy, extrémne náklady a extrémne cesty," hodnotí podmienky tejto krajiny Brian. A má pravdu. V Austrálii môžete za deň prejsť z oblasti, kde je 50 stupňov celzia, do oblasti kde je zima, vlhko a dokonca sneh. Kamióny tu prekonávajú veľké vzdialenosti, preto majú palivové nádrže aj nádrže na AdBlue väčšie rozmery. Prvú zastávku si Brian so Stevom v meste Toowomba, kde prespali. O to kto bude spať v kabíne si ťahali slamky. Vyhral Brian, a užil si pohodlný matrac nového FH.

 

Kým do Toowomby však prišli iba s jedným návesom, odtiaľto odchádzali ako Road Train. Za FH16 700 zapojili tri návesy. "Volá sa to B-Triple. Je to kombinácia dvoch kratších a jedného dlhého návesu, ktorý sa pripojí za ne. Meria zvyčajne 36 metrov. Povolenú nosnosť majú 90 ton," približuje parametre cestného vlaku Steve. Hor sa do mesta Millmeran, s 82,5 tonami za chrbtom. Ak by ste sa týchto dvoch pánov opýtali, či dokáže nové Volvo FH prekonať svojho predchodcu, určite by vám odpovedali, že áno. Obaja totiž veľmi kladne hodnotili nový motor, a systémy ako I-Shift, I-See alebo Volvo Dynamic Steering.

Galéria k článku (3 fotografie)

transport.sk

Podobné články