Volvo FH vyzvalo na súboj jedno z najrýchlejších pretekárskych áut na svete – Koenigsegg One:1

8-tonové Volvo FH proti jednému z najrýchlejších pretekárskych áut na svete – Koenigsegg One:1.

To je scenár nového videa spoločnosti Volvo s názvom Volvo Trucks vs Koenigsegg. Cieľom pretekov je podrobiť novú dvojspojkovú prevodovku I-Shift, inšpirovanú technológiou používanou v športových autách, rozhodujúcej skúške. V novom videu Volvo Trucks vs Koenigsegg otestujeme jedinečnú dvojspojkovú prevodovku I-Shift od spoločnosti Volvo Trucks.

Vo videu si vozidlo Volvo FH zmeria sily s Koenigsegg One:1 – prvým superautom na svete, ktorého výkon v konských silách sa rovná jeho hmotnosti v kilogramoch (1 360). Aby bol závod férový, Volvo FH malo menšiu výhodu – zatiaľ čo Koenigsegg musí absolvovať dve kolá, nákladné vozidlo musí prejsť len jedno. Výsledok je aj napriek tomu nepredvídateľný. Účelom závodu je podrobiť novú dvojspojkovú prevodovku I-Shift od spoločnosti Volvo rozhodujúcej skúške.

„Nová prevodovka I-Shift má dvojitú spojku, čo je na trhu ťažkých vozidiel celkom výnimočným javom. Podobná technológia sa už používa v športových autách. Práve preto to bola dokonalá výzva,“ uviedol Jeff Bird, tlačový hovorca spoločnosti Volvo Trucks.

Nákladné vozidlo Volvo FH vybavené dvojspojkovou prevodovkou I-Shift a športové autá majú vďaka plynulému preraďovaniu podobné jazdné vlastnosti. Na pretekárskej dráhe Knutstorp na juhu Švédska, ktorá je povestná svojím kopcovitým terénom a ťažkými zákrutami, sa dozvieme pravdu.

„Môže sa zdať, že ide o nezvyčajné prostredie pre ťažké nákladné vozidlo, ale v skutočnosti je dvojspojková prevodovka I-Shift práve vďaka dvojitej spojke najužitočnejšia v podmienkach, ktoré vyžadujú časté preraďovanie. Plynulé radenie prevodových stupňov náramne zlepšuje jazdné vlastnosti,“ zdôrazňuje Jeff Bird.

Za volantom Volvo FH sedí skúsená pretekárska hviezda Tiff Needell. Tiff, ktorý ešte nikdy nesúťažil v nákladnom vozidle, neprezradil výsledok pretekov, ale priznal, že ho ohromil výkon vozidla. „Dvojspojková prevodovka I-Shift je absolútne úžasná. Najviac sa prejaví počas jazdy na svahoch, keď sa nákladné vozidlo namiesto spomalenia plynulo pohybuje bez toho, aby ste pocítili preraďovanie. Keď zabrzdíte, jemne a zľahka zaradí nižší prevodový stupeň. Je to jednoducho nákladné vozidlo so srdcom pretekára,“ dodáva Tiff Needell. Nová dvojspojková prevodovka spoločnosti Volvo Trucks bola v Európe uvedená v júni tohto roku a je dostupná na všetkých trhoch, ktoré ponúkajú Volvo FH s motormi Euro 6 D13 s výkonmi 460, 500 a 540 koní.

 

Galéria k článku (5 fotografií)

transport.sk, TS Volvo Trucks

Podobné články